usg piersi warszawa

Kontrola piersi w czasie karmienia

Okres karmienia piersią to niemała rewolucja w organizmie kobiety. Warto wiedzieć, że czas laktacyjny dla każdej z nas będzie inny – u niektórych trwa zaledwie kilka dni, u innych zaś nawet parę lat. Niezależnie od długości trwania karmienia, o piersi należy odpowiednio dbać.

Podstawą jest samobadanie. To powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu. Niestety w okresie laktacji gruczoł piersiowy może być nieco nabrzmiały, przez co wyczucie ewentualnych zmian może zostać utrudnione. Wsparciem dla samobadania piersi będzie więc USG. Badanie ultrasonograficzne może być wykonywanie dowolnie, nawet w krótkich odstępach czasu. USG jest badaniem bezpiecznym i w żaden sposób nie wpływa na laktację. Do tego nie boli, a diagnostyka jest natychmiastowa i trwa maksymalnie kilka minut. Aby znaleźć gabinet, w którym badanie ultrasonograficzne jest wykonywane na dobrym jakościowo sprzęcie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „usg piersi warszawa”. To ważne, by badanie było przeprowadzane na najlepszym aparacie, przez doświadczonego medyka. Laktacja to okres, w którym odczyt usg nie jest prosty, ale nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Kontrola piersi w czasie naturalnego karmienia jest konieczna zawsze wtedy, gdy młoda mama zauważa niepokojące sygnały. Zdarza się, że w okresie laktacji piersi mogą być większe, bolesne, nabrzmiałe. Dziecko może poranić brodawki, w gruczole piersiowym może pojawić się też stan zapalny. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy zatkane zostają kanaliki mlekowe, przez które przepływa pokarm. Najczęściej na zapalenie piersi kobiety cierpią na początku swojej przygody z naturalnym karmieniem, kiedy organizm dopiero przyzwyczaja się do tego procesu.

Nie zapominajmy o swoich piersiach również w czasie naturalnego karmienia. To, że poświęcamy swój czas i całą uwagę narodzonemu dziecku, nie oznacza, że możemy zaniedbać siebie. Piersi są w tym czasie przecież jednym z najważniejszych czynników. To one odpowiadają za nakarmienie noworodka, a to ma odbywać się też w pełnym komforcie dla mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *