Ból pojawia się nagle i z reguły od razu jest bardzo silny. Pacjent odczuwa go przede wszystkim po prawej stronie, w podbrzuszu. Jeśli nie słabnie i utrzymuje się kilka godzin to znak, że należy od razu jechać do szpitala. Samo zapalenie wyrostka robaczkowego nie stanowi zagrożenia dla życia, ale już jego rozlanie jak najbardziej tak (może na przykład dojść do zapalenia otrzewnej).
Zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka najczęściej osoby młode. Sporą grupą pacjentów są dzieci, w przedziale wiekowym 6-15 lat. Na największe ryzyko narażeni są pacjenci do 30 roku życia. Przyczyny powstania stanu zapalnego są różne. Zapalenie wyrostka robaczkowego może być dziedziczone. Medycy uznają, że przyczyną może być również brak dostatecznej ilości błonnika w diecie. Nie są to jednak przyczyny pewne. Tak naprawdę trudno wskazać tę jedną, która może być w pełni odpowiedzialna za powstanie stanu zapalnego.
Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego jest stosunkowo prosta. W pierwszej kolejności lekarz podejmuje badanie palpacyjne, polegające na uciskaniu bolącego miejsca (przy wyrostku robaczkowym brzuch boli bardziej nie podczas samego momentu uciskania, ale po puszczeniu dłoni). Następnym krokiem jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Profesjonalne i służące pełnej diagnozie jest usg jamy brzusznej. Warszawa i inne miejsca na terenie Polski właśnie taką metodę rozpoznania stanu zapalnego wyrostka praktykuje.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego realizowane jest zawsze w ten sam sposób. Konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie. Stosunkowo rzadko pojawiają się jakiekolwiek powikłania pooperacyjne, wyrostek robaczkowy nie jest też nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Zdarza się, że zamiast operacji przy użyciu skalpela medycy podejmują decyzję o realizacji zabiegu laparoskopowego. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobra opcja, często konieczne jest i tak wykonanie operacji.