Czy wiesz, że dostęp do lekarza medycyny sportowej mają nie tylko zawodowi sportowcy, którzy zdobywają sukcesy w różnych dziedzinach sportu? Medycyna sportowa otwarta jest dla wszystkich tych, którzy prowadzą aktywność fizyczną, są amatorami albo stawiają dopiero pierwsze kroki na sportowej ścieżce kariery. Co więcej, lekarz medycyny sportowej przyjmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Lekarz medycyny sportowej zajmuje się profilaktyką, diagnostyką, leczeniem oraz kontrolowaniem schorzeń, które mogą być następstwem uprawiania danej dyscypliny sportowej. Mowa tutaj też o nagłych urazach i kontuzjach. Ponadto, medycyna sportowa zakłada kwalifikacje zawodników sportowych oraz ich kontrole w zakresie możliwości uczestniczenia w turniejach i zawodach sportowych. To także lekarze z medycyny sportowej dokonują profilaktyczne badania i oceniają kondycję sportowców.
Pamiętajmy, że do lekarza medycyny sportowej mogą zgłaszać się wszyscy, którzy potrzebują specjalistycznej diagnostyki oraz poprowadzenia w celu leczenia. Do takich specjalistów trafiają najczęściej chorzy z urazami typowymi dla sportowców, w tym razami łąkotki, stawów kolanowych, stanami zapalnymi ścięgien czy kontuzjami kończyn oraz barku. Najczęściej lekarz sportowców do doświadczony ortopeda, który ściśle współpracuje z fizjoterapeutami. Leczenie przebiega przeważnie na zasadzie podawania środków doraźnych oraz rehabilitacji, a jedynie w skrajnych przypadkach konieczna staje się operacja chirurgiczna. Najczęściej dobierane są środki nieinwazyjne, które nie powodują powikłań i negatywnych skutków ubocznych, by móc wrócić do pełnego zdrowia.