eko torba na zakupy

TAK dla rezygnacji z plastiku

Czy wiesz, że każdego roku produkowanych jest nawet 400 milionów ton plastiku? Największa liczba tego rodzaju produktów to tzw. jednorazówki. Statystyczny Europejczyk wykorzystuje nawet 200 takich torebek w ciągu jednego roku.

Plastik to realne zagrożenie dla naszej planety. Jedna torebka foliowa rozkłada się około 500 lat. Niestety, tylko około 30% tego typu odpadów trafia do ponownego użycia, reszta jest spalana bądź odkładana na wysypiskach śmieci. Takie śmieci mają z kolei negatywny wpływ na środowisko, między innymi zanieczyszczają glebę, zaśmiecają też oceany, przez co stanowią ogromne zagrożenie dla ryb i innych zwierząt wodnych.

Jak walczyć z nadmiarem plastiku?

Niestety, popyt nakręca podaż. Jeśli świadomy konsument ograniczy przynajmniej potrzebę wykorzystywania plastiku, producenci takich wyrobów zmniejszą jego wytwarzanie. Zacznijmy od zmiany prostych nawyków. Zamiast kupowania kolejnej „reklamówki” w sklepie, może warto zabrać z domu jedną torebkę wielorazowego użytku? Świetnie sprawdza się w tym celu eko siatka na zakupy, którą można dzisiaj nabyć bez problemu. Co ciekawe, nie trzeba daleko szukać, bo eko torba na zakupy jest dostępna w każdej „sieciówce”, wystarczy wybrać taką, zamiast taniej „foliówki”.

Oprócz wyboru torby, do której trafiają zakupy, warto zastanowić się też nad innymi aspektami życia, które można z łatwością zmienić dla dobra środowiska. Nie pakujmy produktów na wagę w tzw. jednorazówki, jeśli to możliwe. Produkty sypkie udaje się transportować i magazynować w opakowaniach papierowych, a te większe w siatkach nadających się do recyklingu. Napoje w plastikowych butelkach zamieńmy na te w szklanych. Najlepiej nabyć butelkę filtrującą wodę lub dzbanek na wodę wielorazowego użytku. Dzięki temu jeden produkt zaoszczędzi nie tylko zapotrzebowanie na wodę butelkowaną, ale przy okazji wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i oszczędności finansowe.

Edukacja to priorytet

Cieszy fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej kampanii społecznych, które mają uświadamiać konieczność zmiany nawyków dotyczących współczesnego konsumpcjonizmu. Warto, by taki przekaz dedykowany był również najmłodszym mieszkańcom naszego kraju, zgodnie z dewizą „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. To dorośli są w dużej mierze odpowiedzialni za zachowania kolejnych pokoleń. Dawanie dobrego przykładu jest naszym obowiązkiem. To dlatego w każdym domu warto chociażby sortować śmieci, a podczas spaceru zwracać uwagę na problem zaśmiecania parkowych alejek. Znaczącą rolę odgrywa także szkoła, w której powinny być realizowane cykliczne lekcje ekologii.

Uwaga

Niestety to cywilizacja wpływa na Ziemię w sposób destrukcyjny. Okazuje się, że wiele zmian nie można już cofnąć, ale udaje się skutecznie minimalizować kolejne negatywne działania. Ekolodzy jasno potwierdzają, że brak interwencji w ramach oczyszczania środowiska bardzo szybko doprowadzi do zagłady. Myślmy więc o komforcie życia przyszłych pokoleń, zacznijmy od ograniczania zużycia plastiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *