Czy wiesz, że nawet 80% osób w okresie dorastania boryka się ze zmianami skórnymi w postaci trądziku? Okazuje się jednak, że nie tylko młodzież walczy z tym problemem, a do gabinetów dermatologów puka coraz więcej osób dorosłych. Niestety, trądzik najczęściej jest jedynie “zagłuszany” kremami i maściami stosowanymi bezpośrednio w miejscu wykwitów, natomiast walka z trądzikiem w licznych przypadkach powinna odbywać się również wewnątrz organizmu. Ogromny wpływ na występowanie krost ma mikrobiota jelitowa.
Co to jest dysbioza jelitowa i dlaczego wywołuje trądzik?
Każdy organizm na indywidualnie mikrobiotę jelitową, a jej równowaga charakteryzuje się odpowiednią liczbą pożytecznych bakterii. Jeśli dochodzi do ich niedoboru albo nadmiaru patogennych czynników, można mówić o dysbiozie jelitowej. W wyniku tego rodzaju zaburzeń powstają stany zapalne, których efektem może być właśnie trądzik.
Jak walczyć z trądzikiem?
Konieczna jest właściwa diagnostyka. W tym pierwszym etapie konieczne jest rozpoznanie czynników, które wywołują niekorzystne zmiany skórne. Przeprowadzenie podstawowych badań w celu analizy mikrobioty jelitowej to podstawa. Pamiętaj jednak, że wpływ na trądzik może mieć również alergia pokarmowa lub przyjmowanie niektórych rodzajów leków. W okresie dojrzewania źródłem trądziku mogą być również zaburzenia hormonalne.
W walce z trądzikiem konieczne jest eliminowanie jego przyczyn, a nie łagodzenie zmian, które pojawiają się na skórze. Przydatna jest dieta eliminacyjna, bardzo często jest to dieta bezmleczna. Jeśli okaże się, że za trądzik odpowiedzialna jest dysbioza jelitowa, konieczne staje się wdrożenie indywidualnie dobranej probiotykoterapii. Probiotyki w połączeniu z właściwą dietą pomogą przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej. Tylko w ten sposób udaje się skutecznie zwalczyć trądzik, a nie tylko złagodzić jego objawy doraźnie.