pasozyty

Czy pasożyty są niebezpieczne dla zdrowia?

pasozytyPasożyty są coraz bardziej powszechnym niebezpieczeństwem na które od wieków są narażeni ludzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy i bagatelizuje potencjalne zagrożenie jakie za sobą niosą.

Znaczny wzrost wykrytych chorób pasożytniczych sygnalizuje narastający problem. Informacje gromadzone przez Światową Organizację Zdrowia są bardzo niepokojące ponieważ 90% ludzi na całym świecie jest nosicielami. Pasożyty stają się coraz bardziej powszechnym zagrożeniem wynikającym ze stylu życia jaki jest prowadzony przez nosicieli.

Jak wygląda zarażenie się pasożytem?

Każdy pasożyt żywi się ciałem żywiciela i produkowanymi przez niego substancjami. Powodując do wyniszczenia organizmu nosiciela nie ujawniają się przez wiele lat. Proces stania się nosicielem jest niepozorny i niespodziewany. Do samego zarażenia może dojść w każdym miejscu w jakim się znajdujemy. Najczęściej dochodzi do niego poprzez kontakt ze skażoną żywnością, która trafia do naszego organizmu wraz z niechcianym gościem. Do skażenia żywności może przyczynić się wiele czynników takich jak: brak przestrzegania podstawowych zasad higieny, nie prawidłowa dezynfekcja wyposażenia kuchennego oraz coraz częściej spotykane zaopatrywanie się w produkty niewiadomego pochodzenia. Podczas spożywania posiłku w ulubionym lokalu lub jedzeniu w pracy gotowego posiłku konsument nie ma pojęcia w jaki sposób został przygotowany posiłek oraz w jakich warunkach. Pasożyt przedostający się do organizmu najczęściej znajduje się w jaju. Po odpowiednim czasie wykluwa się rozpoczynając proces namnażania się atakując coraz bardziej organizm nosiciela. Jednak warto zwrócić uwagę na środowisko bytowe danego pasożyta ponieważ istnieją również lubiące zamieszkiwać różne części ciała jak: oczy, uszy, nos, skórę. Wykrycie ich następuje znacznie szybciej od żyjących wewnątrz ciała człowieka.

Jakie są objawy wywoływane przez pasożyty?

Pasożyty są niezauważalne ponieważ potrafią się kamuflować przez wiele lat nie wywołując żadnych objawów. Zapewnia im to swobodny rozwój oraz stworzenie odpowiednich warunków do rozmnażania. W sytuacji gdy organizm jest w znacznym stopniu zaatakowany przez niechcianych gości zaczyna się wyścig z czasem. Atakowane się najważniejsze narządy powodując do zaburzenia ich pracy a nawet uszkodzenia. Dlatego każdy nie pozorny objaw jak uczucie osłabienia, ból żołądka a nawet podwyższona temperatura może wskazywać na bycie nosicielem. Choć objawy są często bagatelizowane powodując narastanie problemu związanego z zarażeniem się pasożytem. Dlatego regularne badania oraz obserwowanie zachowań swojego organizmu pozwala wcześniej wykryć zagrożenie zapobiegając jego rozwojowi i poważniejszym konsekwencjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *