chirurg ortopeda

Kiedy warto zgłosić się do ortopedy?

Wizyty u ortopedy nie są obowiązkowe. Zaleca się jedynie profilaktyczną wizytę z noworodkiem, by sprawdzić jego bioderka. Fakt, że ortopeda jest specjalistą, którego nie musimy odwiedzać, sprawia, że coraz więcej Polaków boryka się z różnego rodzaju dysfunkcją, jaka wiąże się z funkcjonowaniem motoryki ruchowej. Kiedy warto wybrać się do ortopedy? Sprawdź koniecznie.

Ból, drętwienie kończyn, niemożność normalnego poruszania się, ale też przewlekłe napięcie mięśni, wady postawy, osteoporoza, złamania, zwichnięcia, to najczęstsze powody, dla których warto udać się do ortopedy. Najczęściej korzystamy z doświadczenia i kwalifikacji tego specjalisty w skrajnych przypadkach, kiedy dolegliwości są na tyle duże, że uniemożliwiają chodzenie. Nie można dopuszczać do takich sytuacji, ponieważ zmiany mogą być już na tyle duże, że konieczna może być interwencja medyka, jakim jest chirurg ortopeda. Lepiej zapobiegać rozwojowi choroby i niwelować zaburzenia nieinwazyjnymi sposobami, na przykład bezpieczną rehabilitacją.

Ortopedzi najczęściej diagnozują płaskostopie, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, zaawansowaną osteoporozę, która rozwijała się długie lata. Natychmiastowa i prawidłowa reakcja następuje najczęściej jedynie w przypadku złamań kości, bo ból jest tak natężony, że pacjent szuka szybkiej pomocy.

Musimy uświadomić sobie, że konieczne jest dbanie o własny organizm, a wizyta u specjalisty wymagana jest w początkowym stadium. Kiedy boli kręgosłup, a ból jest coraz silniejszy, występuje częściej i nawraca szybko, uniemożliwiając tym samym chodzenie, kiedy zauważamy problemy ze stopami – tutaj już w wieku dziecięcym łatwo zauważyć koślawość stóp albo kolan i to wtedy trzeba zawalczyć o powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *