zez

Zez może powstać nagle

Chociaż zez występuje najczęściej w wieku niemowlęcym bądź przedszkolnym to może pojawić się nagle również u osób dorosłych. Problem okulistyczny tego rodzaju pojawia się szybko, najczęściej jego objawem jest dwojenie obrazu.

Zez u osób dorosłych pojawia się w wyniku różnych przyczyn. Może wyniknąć w skutek leczenia wzroku, na przykład poprzez zakrywanie jednego. Ale to nie wszystko, przyczyną zeza może być też przewlekłe przemęczenie, uraz fizyczny a nawet wstrząs psychiczny. Zdarza się, że nie da się określić jednoznacznej przyczyny bądź zez może powstać w wyniku pojawienia się kilku czynników jednocześnie. Bywa, że do powstania zeza przyczynia się krótkowzroczność bądź dwojenie obrazu przy patrzeniu w dal.

Na szczęście, leczenie zeza u osób dorosłych jest możliwe. Niestety, rokowania nie są tak dobre jak w przypadku dzieci. Zez zawsze może powrócić i trwale pogorszyć się wzrok. Pamiętajmy, że defekt tego rodzaju nie może być traktowany jedynie jako dysfunkcja natury kosmetycznej. Operacja zeza u dorosłych ma być traktowana jako sposób leczenia schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *