Wzdęcia stanowią jedne z podstawowych dolegliwości układu pokarmowego, z którymi do czynienia ma ok. 30% społeczeństwa. Zazwyczaj pojawiają się po spożyciu dużej ilości warzyw strączkowych lub kapustnych. Jednak czasem zdarza się, że problemy, pomimo zastosowania odpowiedniej diety, nie znikają, a dodatkowo pojawiają się inne objawy. Wtedy warto rozważyć odpowiednią diagnostykę w celu wykrycia przyczyn dolegliwości i zastosowania odpowiedniej terapii.
Wzdęcia, co to takiego?
Wzdęcia to zalegające w jelitach gazy. Jednak należy wiedzieć, że nie każdą ilość gazu będącą w jelitach można nazwać wzdęciami. W warunkach fizjologicznych objętość gazów wynosi ok. 200 ml. Natomiast wydalanie gazów przez zdrową osobę zachodzi od 14 nawet do 25 razy na dobę. Najczęściej po posiłkach, o łącznej objętości ok. 600 ml. Występowanie wzdęć możemy stwierdzić dopiero w przypadku, kiedy pomimo wydalania gazów lub przy braku możliwości wydalenia, ich zalegająca ilość przekracza tą fizjologiczną.
Skąd się biorą wzdęcia?
Za wzdęcia bardzo często odpowiada dysbioza jelitowa, czyli brak równowagi pomiędzy mikrobiotą prozdrowotną i potencjalnie patogenną. Przemiany środowiska jelit zachodzące na drodze przerostu bakterii proteolitycznych, czyli potencjalnie patogennych, może objawiać się właśnie wzdęciami.
Innym przypadkiem, w którym może dojść do powstania wzdęć, jest przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO). Jest to sytuacja, w której dochodzi do niefizjologicznego rozrostu bakterii lub pojawieniem się w jelicie cienkim nietypowych bakterii, zazwyczaj występujących w jelicie grubym. Bakterie te na drodze fermentacji niektórych grup węglowodanów produkują wodór. Natomiast jego obecność przyczynia się do powstania wzdęć.
Wzdęcia- jak leczyć?
Wzdęcia zazwyczaj próbuje się niwelować zmianami w diecie, zazwyczaj przez usunięcie produktów takich jak brokuł, kalafior, rośliny strączkowe, cebula czy czosnek. Jednak nieraz taka zmiana nie wystarczy. Wtedy warto wykonać odpowiednią diagnostykę w kierunku dysbiozy jelitowej lub SIBO, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wzdęcia- jakie badania wykonać?
W pierwszej kolejności warto wykonać badanie pod kątem SIBO, czyli wodorowo-metanowy test oddechowy. Jego pozytywny wynik będzie świadczył o zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego i potrzebie antybiotykoterapii. W przypadku negatywnego wyniku, warto sprawdzić czy przyczyna wzdęć nie leży w dysbiozie jelit. W związku z tym w drugiej kolejności można wykonać badanie mikrobioty jelit. Takie badania wykonywane są w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Najczulszym badaniem mikrobioty jelit dostępnym w Instytucie pod kątem ilości analizowanych bakterii, ale również informacji, które otrzymuje się w wyniku, jest KyberBiom. Te najnowsze badanie mikrobioty dostarcza informacji na temat składu mikroorganizmów, informuje o ewentualnie występującej dysbiozie, jak i wskazuje zastosowanie celowanej probiotykoterapii, w celu odbudowania równowagi mikrobiologicznej.
Dzięki dobrze dobranej diagnostyce bez problemu można dostosować leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.