Zarówno USG piersi jak i mammografia to badania, których celem jest wykrycie raka piersi. Główna różnica polega jednak na sposobie i technice ich wykonywania. W czasie USG wydzielane są fale ultradźwiękowe, zaś mammografia to promieniowanie rentgenowskie.
Mammografia zalecana jest dla kobiet po 35 roku życia, bo to one mają dużo więcej tkanki tłuszczowej w tej części ciała, USG piersi wykonuje się znacznie wcześniej. Oba badania można a nawet trzeba wykonywać profilaktycznie, USG można powtarzać wielokrotnie w sposób bezpieczny natomiast mammografia zalecana jest maksymalnie raz w roku.
Co ważne, oba badania dostępne są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a więc są bezpłatne. W razie potrzeby, można wykonywać je również realizować w prywatnych gabinetach – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „usg piersi warszawa”, by znaleźć odpowiednią placówkę, która takowe wykonuje. Kilka razy w roku organizowane są też specjalne akcje, w czasie których kobiety mogą poddawać się badaniom tego rodzaju bez zapisów, bez kolejek. To ogromny postęp i możliwość wykrywania złośliwych zmian już w początkowej fazie ich rozwoju. Znacznie zwiększa to rokowania i zmniejsza ryzyko zgonu.
Oba badania są bardzo ważne w profilaktyce dlatego uważam nie można ich w żaden sposób negować. Dzięki nim może zostać wcześniej wykryty nowotwór co zwiększa szanse na wyleczenie i wyjście cało z choroby.