Platfus to inaczej płaskostopie. O tego rodzaju dysfunkcji stopy można mówić w przypadku, kiedy ta jest zniekształcona i obniżeniu ulegają jej fizjologiczne sklepienia. W efekcie staje się ona płaska. Zdrowa stopa nie zostawia całego odcisku na podłożu, a w przypadku platfusa tak właśnie jest. Taki podstawowy test można z łatwością przeprowadzić samodzielnie, na przykład na miękkim podłożu. Platfusa świetnie udaje się rozpoznać stawiając stopy, na przykład na mokrym piasku. Oczywiście ortopedzi posługują się w tym celu specjalistycznymi urządzeniami.
Platfus to nieprawidłowości w wyglądzie i postawie stopy, których nie można bagatelizować i w razie zauważenia niepokojących objawów, warto zwrócić się do specjalisty, jakim jest dobry ortopeda. Warszawa dysponuje placówkami, w których płaskostopie może być w profesjonalny sposób rozpoznane już u dzieci. To zresztą najlepszy czas, by wdrożyć leczniczą kurację i przywrócić kończynom odpowiednią postawę.
Pamiętajmy, że platfus w późniejszym etapie będzie przyczyniać się do bólu stóp i całych kończyn. Będzie też deformował stopy aż w końcu może uniemożliwić poruszanie się. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany i leczony, tym efekty terapii mogą być bardziej zadowalające.
Platfusa leczy się przede wszystkim ćwiczeniami stóp. Rehabilitacja zawsze powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Trzeba wiedzieć, że płaskostopie w wielu przypadkach wpływa także na oszpecenie wyglądu całych kończyn dolnych, prowadzi też do koślawości kolan. Platfusa leczy się także poprzez noszenie właściwego obuwia albo poprzez noszenie w obuwiu specjalnych wkładek ortopedycznych.
Co ważne, u dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym platfus może zaniknąć samoistnie, ale rodzice powinni zawsze bacznie obserwować ich postawę. Mały pacjent z podejrzeniem płaskostopia powinien być pod stałą i regularną opieką ortopedy. Tylko w ten sposób można wpływać na jego prawidłową postawę w przyszłości.