leczenie-zeza-u-dzieci

Orbitopatia i objaw Möbiusa

Objaw Möbiusa jest kolejną patologiczną zmianą w obrębie narządu wzroku, która wywołana zostaje poprzez zaburzenia hormonalne. To typowy objaw występujący przy chorobie Gravesa Basedowa, czyli nadczynności tarczycy.

Endokrynolodzy diagnozują objaw Möbiusa poprzez nieinwazyjne badanie. To polega na zbliżeniu palca do oczu pacjenta na odległość 30 centymetrów, po czym palec ten zbliżany zostaje do gałek ocznych na jeszcze mniejszą odległość. Zadaniem pacjenta jest podążanie za palcem a objaw diagnozuje się poprzez zauważenie tendencji osłabienia mięśni gałek ocznych, jedna z nich po prostu odskakuje na jeden z boków, ponieważ nie może nadążyć za widokiem zbliżającego się palca.

Warto dodać, że istnieje wiele współzależnych, jakie łączą się z objawem Möbiusa. Do takich należy między innymi wrażliwość oczu, brak bocznych ruchów gałek ocznych czy niemożność mrużenia oczu. Objaw ten występuje też równolegle z innymi zaburzeniami narządu wzroku, jakie spowodowane są chorobą Gravesa Basedowa, na przykład  objawem Stellwaga, który polega na rzadkim mruganiu powiekami ocznymi.

Objaw Möbiusa można niwelować poprzez zwalczanie nadczynności tarczycy. Pacjentowi zaleca się najczęściej terapię, dzięki której poziom hormonów tarczycowych zostaje wyrównany. Tylko w skrajnych przypadkach chory poddawany zostaje operacji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *