olejki eteryczne

Olejki eteryczne bezpieczne dla dzieci

Okazuje się, że naturalne leczenie jest coraz bardziej pożądane, jeśli pod uwagę weźmiemy zdrowie naszych dzieci. Właśnie dlatego coraz częściej wykorzystuje się olejki eteryczne, które wykazują taką samą skuteczność jak farmaceutyki, ale jednak są o wiele bezpieczniejsze. Warto poznać szczegóły dotyczące takich terapii i dowiedzieć się, z jakich olejków na pewno można korzystać w celu leczenia najmłodszych.

Najczęściej wybieraną metodą, której zadaniem jest wpływ na zdrowie dziecka poprzez olejki eteryczne, jest aromaterapia. Rozprowadzenie w pomieszczenie konkretnego zapachu będzie działać korzystnie na niwelowanie niektórych uciążliwych objawów. Przykładem może być rozprowadzenie zapachu olejku eukaliptusowego. Ten szybko udrożni drogi oddechowe w przypadku kataru oraz ułatwi oddychanie przy duszącym kaszlu. Podobnie działają też inhalacje.

Niektóre olejki eteryczne można swobodnie stosować na skórę małych dzieci. Idealnie sprawdzają się kąpiele z dodatkiem olejku rumiankowego, pomarańczowego oraz mandarynkowego, które będą nie tylko dawać przyjemny zapach, ale też wpływać kojąco na delikatną skórę dziecka.

Olejki nadają się też do realizacji masaży. Na skórę dziecka bezpiecznie nanosić można olejek mandarynkowy, geraniowy, cynamonowy, lawendowy. Warto jednak mieszać je z tradycyjnym balsamem przeznaczonym dla dzieci. Ciekawostką jest fakt, że olejek lawendowy jest skuteczny w odstraszaniu komarów – warto nanosić go na skórę dziecka przede wszystkim wiosną oraz latem, by uniknąć uciążliwych ukąszeń.

Pamiętajmy jednak, że chociaż olejki eteryczne są w pełni naturalne – to przecież wyciągi roślinne, to przy ich stosowaniu należy zachować odpowiednią ostrożność. Przed zastosowaniem warto na pewno wykonać tzw. próbę uczuleniową. Niektóre olejki mogą wywoływać nie tylko podrażnienie skóry, ale też alergie. Aby mieć pewność co do działania używanego preparatu, trzeba nabyć go w sprawdzonym źródle – najlepiej w aptece czy sklepie zielarskim. Liczy się też miejsce pochodzenia oraz sposób przechowywania. Niektóre olejki tracą swoje właściwości, kiedy są przechowywane z narażeniem działania promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *