Czy wiecie, że aż 50% przypadków hospitalizacji seniorów, związana jest z ich upadkiem? Okazuje się, że motoryka ruchowa osób po 65 roku życia jest mocno ograniczona. Wszystko dlatego, że rozwój naszej sprawności fizycznej następuje tylko do 30 roku życia, później znacznie się spowalnia. Udowodniono też, że sprawność ruchowa maleje najbardziej pomiędzy 55 a 65 rokiem życia, później się stabilizuje i znowu zauważalny jest duży skok.
Inwolucja, bo tak nazywa się rozwój wieku starczego, ma wiele objawów. To przede wszystkim zanik spontanicznego ruchu. Bardzo często jest przecież tak, że seniorzy świadomie ograniczają swoją aktywność fizyczną. Przez to między innymi spada ich siła, maleje szybkość, gibkość, zwinność czy skoczność. Tak naprawdę, to trochę na własne życzenie doprowadzają do stanu, kiedy krótki spacer jest dla nich sporym wyrzeczeniem. Ale nie musi tak być. Znany jest przecież przypadek, kiedy to jedna z Polek zaczęła brać udziały w maratonach dopiero w wieku 61 lat. Wiele zależy od motywacji i po prostu chęci.
Zdarza się oczywiście, że aktywność ruchowa seniorów jest ograniczona poprzez choroby. Na szczęście istnieją dzisiaj nowoczesne techniki, dzięki którym również osoby starsze mogą powrócić do pełnej aktywności. Mowa tu o osobach, które uległy wypadkom, paraliżom czy cierpią na demencję bądź Parkinsona i to w obliczu tych schorzeń, ich motoryka nie jest na wystarczającym poziomie.
Warto podać jeden z przykładów, gdzie nowoczesna technologia służy dzisiaj osobom w podeszłym wieku. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli tzw. magiczny dywan, dzięki któremu mogą odbywać się nie tylko ćwiczenia sprawnościowe. Dywan ten zapobiega upadkom ludzi starszych i właśnie w tym celu jest już wykorzystywany w szpitalach czy ośrodkach rehabilitacyjnych.
Sama wykładzina wykonana jest ze specjalnych włókien, które uginają się, dzięki czemu zapisują się wzory kierunków chodzenia. Można wtedy z łatwością przewidzieć ewentualny upadek. Dywan posiada czujniki, dzięki którym sygnały przekazywane są do komputera. Cały system wspomaga więc kontrolę nad aktywnością seniora, co znacznie ułatwia jego leczenie.
Innym sposobem rehabilitacji aktywności osób starszych może być podłoga interaktywna firmy Funtronic. Okazuje się, że to nie tylko produkt dedykowany dzieciom, ale przydaje się także w miejscach leczenia osób w podeszłym wieku. Co ważne, odpowiednio dobrane gry, puszczane na specjalnym projektorze, mogą nie tylko motywować do wzmożonej aktywności ruchowej. Zajęcia mogą również usprawniać koncentrację uwagi, pobudzać procesy myślenia i zapamiętywania, ale także wzbudzać pozytywne emocje. Nierzadko są pobudką do dobrego samopoczucia pacjentów.
Jak widać, sprawna rehabilitacja seniorów może odbywać się dzisiaj przy wykorzystaniu innowacyjnych metod i to nie tylko w gabinecie lekarskim czy sali ćwiczeń. Poznając nowe techniki, seniorzy stają się znacznie bardziej chętni do wzmożonej aktywności. Co więcej, ogromny wybór możliwych zajęć z wykorzystaniem interaktywnej maty sprawia, że rehabilitacja może odbywać się na różnych poziomach i stopniach trudności, zgodnie z całościową terapią indywidualnego pacjenta.