dom opieki nad osobami starszymi

Kiedy senior wymaga profesjonalnej opieki

Oddanie babci, taty, mamy albo ukochanej cioci do domu spokojnej starości nie jest proste. Bliscy zawsze podejmują w tej kwestii niezwykle trudną decyzję. Z jednej strony chcieliby sprawować nad seniorem samodzielną opiekę, z drugiej jednak uświadamiają sobie, że nie dadzą rady. Praca, inne obowiązki, ale przede wszystkim brak profesjonalnych kompetencji do zajmowania się osobą starszą sprawiają, że pobyt w domu spokojnej starości jest najlepszą opcją.

Oczywiście nie każdy senior spędza swoją starość w placówce, jaką jest dom opieki nad osobami starszymi. Czasem jednak przytrafiają się choroby, które nie pozwalają na samodzielne życie. Pamiętajmy, że osoby w podeszłym wieku często cierpią z powodu demencji starczej czy Alzheimera. Pozostawienie ich w samotności może przyczynić się do zagrożenia ich życia. Rodzina nie powinna mieć więc wyrzutów sumienia. Musi skupić się jednak nad wyborem właściwego obiektu.

Weźmy pod uwagę, że w Polsce funkcjonują różne domy spokojnej starości. Niektóre z nich wykazują konkretne specjalizacje. Dysponują nie tylko świetnie wykwalifikowaną kadrą opiekunów, pielęgniarek i lekarzy, ale również sprzętem rehabilitacyjnym. Niektóre obiekty prowadzą również opiekę paliatywną, czyli taką, która ma złagodzić dolegliwości związane z nieuleczalną bądź bardzo zaawansowaną już chorobą.

Należy zdać sobie sprawę, że bardzo często oddanie osoby bliskiej pod opiekę profesjonalnego ośrodka, to najlepsze rozwiązanie, które przedłuża życie i komfort spędzania każdego dnia. Ciągła praca albo odległe zamieszkania nie zawsze pozwalają mieszkać razem z seniorem. Bardzo często zaś osoby starsze wymagają całodobowej pielęgnacji. Nie zawsze starość jest łatwa. Musimy mieć też na uwadze, że sami seniorzy nie chcą być dla rodziny ciężarem, a pomoc w codziennych czynnościach jest dl nich wręcz upokorzeniem. Jeśli osoba starsza jest w pełni świadoma, to taka decyzja powinna być podjęta wspólnie, przy pełnej akceptacji wszystkich, których sprawa dotyczy. Nie należy się obawiać, czasem konieczne jest szybkie działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *