sposoby na gołębie

Dlaczego ptaki w miastach mogą być niebezpieczne?

Ptaki miejskie często stanowią element miejskiego krajobrazu. Uważane za ozdobę rynków i parków, gdzie są regularnie dokarmiane przez turystów i przechodniów. Z pozoru niegroźne ptaki mogą nieść za sobą poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób mających z nimi bezpośredni kontakt.

Miasta są wymarzonymi miejscami przez wiele ptaków. Łatwy dostęp do pożywienia sprawia, że ich populacja z roku na rok znacząco wzrasta. Nie ma również poważnych zagrożeń, przez co ilość ptaków nie jest kontrolowana. Podobnie sytuacja przedstawia się z chorobami, które przenoszone przez ptaki mogą być zagrożeniem dla ludzi.

Szczególne zagrożenie dla ludzi stanowią gołębie. To ich obecność sprawia, że można mieć kontakt z bezpośrednimi zagrożeniami, które znajdują się na ich piórach oraz w odchodach. Bakterie znajdujące się w ptasim kale są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mogą powodować m.in. zapalenie opon mózgowych i inne choroby zakaźne.

Ze względu na substancje zawarte w ptasich odchodach uszczerbku może doznać też miejsce, w którym ptaki przebywają. Kwasy znajdujące się w ptasim kale niszczą elementy elewacji budynków i balkonów. Co sprawia, że wymagane jest często gruntowne czyszczenie powierzchni i konserwacja, która wiąże się z nie małymi kosztami.

Istnieją różne sposoby na gołębie, lecz nie wszystkie mogą być skuteczne. Jedną z najbardziej popularnych metod na ochronę przed ptakami jest wykorzystywanie kolców. Montowane są w miejscach, w których ptaki lubią przesiadywać. Co ciekawe kolce mają za zadanie odstraszać ptaki, nie powodując przy tym dla nich zagrożenia i obrażeń. Istnieją również inne metody działające odstraszająco jak podobizny dużych ptaków, których widok odstrasza niechcianych lokatorów.

Niektórzy zdesperowani właściciele balkonów i tarasów decydują się na montaż siatek przeciw ptakom. Ich zadaniem jest całkowite blokowanie dostępu do danego miejsca natrętnym ptakom. Ze względu na wielkość oczek siatki, ptaki nie mogą przedostać się dalej. Takie rozwiązanie jest wykorzystywanie również do ochrony elementów elewacji budynku i dachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *