orbitopatia tarczycowa

Orbitopatia tarczycowa

Choroby tarczycy dotykają coraz więcej z nas. Mogą mieć one różną postać, a co za tym idzie, różne objawy. Jedną z nich jest orbitopatia tarczycowa.

Czym jest orbitopatia tarczycowa?

Orbitopatia tarczycowa jest zespołem objawów ocznych powstałych w wyniku zapalenia immunologicznego tkanek miękkich oczodołu. Ich przyczyną jest choroba Gravesa-Basedowa, która to jest schorzeniem o charakterze autoimmunologicznym noszącym cechy nadczynności tarczycy. Statystycznie orbitopatia tarczycowa występuje częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn.

Jakie są objawy orbitopatii tarczycowej?

Najbardziej charakterystycznym objawem orbitopatii tarczycowej jest wytrzeszcz oczu. Jest on skutkiem działania przeciwciał, które znajdują się we krwi. To przez nie wzrasta objętość tkanek, co powoduje wypchnięcie gałki ocznej. Ponadto, osoby cierpiące na tę dolegliwość uskarżają się także na suchość oczu, ich pieczenie oraz łzawienie. Może również wystąpić pogorszenie widzenia, czy nawet dojść do światłowstrętu.

Jak leczyć orbitopatię tarczycową?

Osoba chora na orbitopatię tarczycową powinna zgłosić się do dwóch lekarzy specjalistów. Mianowicie, do endokrynologa oraz do okulisty. Jeżeli objawy nie są zbytnio nasilone, wówczas zaleca się okresowe badanie ostrości wzroku oraz nawilżanie rogówki. W przypadku wystąpienia wytrzeszczu oczu należy udać się do endokrynologa, albowiem niezbędne będzie leczenie farmakologiczne. Przez dwa tygodnie należy przyjmować doustnie kortykosteroidy, później zaś konieczny będzie zabieg dekompresji oczodołów. W sytuacji pojawienia się podwójnego widzenia także należy przyjmować doustnie kortykosteroidy – przez 10-14 dni. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie radioterapia.

Występowanie orbitopatii tarczycowej jest konsekwencją problemów związanych z tarczycą. Aby więc nie zapaść na tę dolegliwość, należy – w przypadku osób cierpiących na nadczynność tarczycy – regularnie odwiedzać endokrynologa. To właśnie z tym specjalistą można skonsultować wszelkie niepokojące objawy i podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Więcej informacji o orbitopatii na stronie: http://optomedica.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *